Bittorrent Sync : Veri Saklama ve Dosya Paylaşımında Yeni Dönem

Verilerimizi online olarak saklamada ve dosya paylaşımında bugüne kadar kullandığımız birkaç yöntem var. Dosyanın boyutu fazla büyük değilse , bir e-postaya iliştirerek gönderebiliyoruz. Ya da son zamanlarda giderek yaygınlık kazanan Google Drive ve Dropbox benzeri bulut (cloud) hizmetlerinden faydalanıyoruz. Bazı servislere (örn. WeTransfer) ise dosyalarımızı yükleyip bize verilen linki eposta yoluyla paylaşıyoruz.

Bu yöntemlerde çok da rahat olmadığımz durumlar var aslında. Örneğin bulut servislerinde ücret ödemeden belli bir kapasiteye kadar veri saklayabiliyoruz. Daha fazlası için ücret ödememiz gerekiyor. Bu servislerdeki veri güvenliği de tartışma konusu. Verilerimizi bu servislere yüklemek için kendimiz çaba sarfediyoruz ve ayrıca veriye ulaşmak istediğimizde her seferinde servise bağlanıp veriyi download etmemiz gerekiyor.

Bittorrent ise bu durumların hepsini ortadan kaldıran ve veri saklama ile veri paylaşımını çok kolaylaştıran bir çözüm ile karşımıza çıktı : Bittorrent Sync. Şu an beta aşamasında olan versiyonu da gayet kararlı çalışıyor. Bittorent Sync programımıza gösterdiğimiz klasörlerdeki veriler, torrent çalışma mantığına benzer şekilde parçalanıp şifrelendikten sonra bittorrent ağında olan dünyanın heryerindeki bilgisayarlarda saklanıyor. Bu veri parçalarını sadece, veriyi paylaşan bilgisayarınız ya da diğer cihazınız biraraya getirebiliyor. Anlaşılacağı üzere saklanacak veride hiçbir sınır da yok. 100 gb ‘lık veri de saklanabilir, çok daha fazlası da. Programın eşitleme (sync) özelliği çok düzgün çalışıyor. PC, Mac, ıOS, Android, Linux .. ortamları için programı download edebiliyoruz. Verilerimizi istediğimiz cihazla ya da kişiyle paylaşabiliyoruz. Dosyayı upload etme ya da hizmete bağlanıp paylaşım linki gönderme yok. Paylaşım yaptığımız kişi ya da cihaz, ilgili paylaşım klasöründe olan herşeyi en güncel haliyle görüyor. Ailenizin yurtdışında iken telefonunuz ile çektiğiniz fotoğrafları çeker çekmez onların bilgisayarında görmesidir bu. Ya da uzaktaki iş arkadaşınıza paylaşmak istediğiniz dosyayı, sadece aranızdaki paylaşım klasörüne atmaktır.

Bittorrent Sync Web Sitesi:

http://www.getsync.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: